Kategorier
Allmänt digitalt Ekonomi och finans Mobilt Spaningar

Digitala spaningar vecka 50 2025 – del 3

Apple förlorar ännu en Appstore-rättegång i USA. Disney köper in sig i Open AI för 1 miljard dollar. IBM köper Confluent för 11 miljarder dollar. Paramount Skydance lägger fientligt motbud på Warner Bros.

Spaningar inom tech och sociala medier från veckan som har gått.

Övriga delar i veckans sammanställning

 

Mobilt

Apple förlorar ännu en Appstore-rättegång i USA

Det finns de där rättegångarna som känns som att de aldrig tar slut. Som den mellan Epic Games och Apple i USA. Den som började med att Epic Games medvetet bröt mot Appstore-reglerna och därmed gjorde att Fortnite kastades ut ur Appstore. 2020.

Rättegången som följde blev till största del en vinst för Apple. Men Epic finns ett par framgångar. Som större frihet när det kom till att använda externa betallösningar i iOS-appar.

Som vanligt när techjättarna ska följa domslut eller EU-beslut kring centrala frågor i affärsmodellen så försökte Apple krångla sig ut det som domstolen ville se genom meckigare lösningar. Som att Apple bara marginellt sänkte den avgift som de tar ut om en app inte går via Apples betallösning utan kör en egen, helt extern.

Domaren i målet, Yvonne Gonzalez Rogers, dängde därför till Apple med typ domstolstrots och rättegången överklagades vidare.

Nu har den högre instansen sagt sitt. Och Apple förlorar i princip på alla punkter.

Det finns dock en punkt där Apple åtminstone får ett tröstpris. I det ursprungliga domslutet fick Apple inte ta ut någon avgift alls för de appar som rundar Apples betaltjänst. I domslutet för överklagandet konstateras att Apple har rätt att ta ut en ”skälig avgift” som ska baseras ”de faktiska kostnaderna för att säkerställa användares säkerhet och integritet”.

Så med andra ord: Apple får ta ut en avgift för den granskning som företaget gör av appar som väljer att köra egen betallösning, men att de sedan inte har rätt att ta ut löpande avgift på försäljning via appen.

Epic Games utropade ganska omgående att ”Apple-skatten är död” i USA. Men jag misstänker att sista ordet ännu inte är sagt. Som att se vad en ”skälig avgift” kommer att innebära. Jag misstänker att Apple och utvecklare som Epic inte kommer att ha riktigt samma måttstock här. Så det kan nog harvas vidare i domstolssalar ett tag till.

Epic celebrates ”the end of the Apple Tax” after appeals court win in iOS payments case

But Sweeney warns iOS devs are still afraid of ”totally illegal” retaliation by Apple.

Apple och Google samarbetar för att göra det enklare att byta mellan Android och iOS

Kors. I. Taket. Google och Apple samarbetar. För att göra det enklare att byta mellan Android och iOS.

Det ser ut som att det är en funktion som kommer att dyka upp i respektive operativsystem. Lite oklart när det kan komma och hur det är tänkt att fungera.

Men till skillnad från de verktyg som idag finns för att föra över personlig data från ett operativ till ett annat så ser det ut som att det ska fungera ungefär som när man första gången startar en ny iPhone (jag antar att det är samma för Android).

Helt enkelt att det också går att välja en mobil med det konkurrerande operativet som källa för att föra över data och inställningar.

EU var förstås snabba att ta åt sig äran för att det här händer och det lär också vara den främsta anledning. Eller rättare sagt lagen Digital markets act, som bland annat anger att det ska vara enkelt att byta mellan de dominerande plattformarna och ta med sig den data man har där. Så att man alltså inte ska börja börja om helt från början utan, så långt som möjligt, kunna fortsätta där man slutade. Typ.

Apple and Google make it easier to swap between Android and iOS

You’ll soon have an easier time moving from Android to iOS, or vice versa, thanks to a future software update for both platforms.

 

Ekonomi och finans

Disney köper in sig i Open AI för 1 miljard dollar

Det känns som att det är minst en miljard-techaffär i veckan just nu. Inte sällan AI-kopplad. Den här veckan har vi sett två. Först att IBM köper Confluent för 11 miljarder dollar och nu att Disney köper in sig i Open AI för 1 miljard dollar.

Avtalet innebär att:

  • Open AI får rätt att använda Disneys olika figurer och varumärken i sina produkter (åtminstone med ett antal av dem). Som för att låta användare skapa bilder utifrån dem eller skapa Sora-videos med dem.
  • Disney blir en ”stor” kund till Open AI och kommer använda tekniken för att bygga tjänster och produkter, plus rulla ut ChatGPT till alla anställda
  • Disney kan visa ett ”urval” av Sora-videos på Disney+. Så typ, AI-skapade Disney-kortvideos fast skapade av användare.

Ja, plus då som sagt var att Open AI får 1 miljard dollar att fylla på kassan med. Avtalet som nu har skrivits under gäller under tre år.

Så vad är då det tänkte win-win-läget?

I Disneys fall så får de ägarandel i Open AI, ett av de just nu hetaste bolagen på planeten. Vi kan tänka oss att Disney också får gräddfil till nya Open AI-produkter och får överhuvudtaget en del att säga till om i utvecklingen. Och det kan vara Disneys främsta vinst.

Men Open AI får förstås ut en del. Men det känns mest som att det är framtvingat. Open AI slipper nu en massa tjafs från Disney kring upphovsrättsfrågor. Som av en händelse skickade Disney direkt efter det att affären blev offentlig ett brev till Google där de hotade med massiv stämning om Google inte direkt slutade klampa in på Disneys varumärkesskyddade produkter. (Något som omedelbart fick Youtube att börja plocka bort videos som var baserade på Disneys olika varumärken och figurer.)

Open AI får alltså också möjlighet att använda Disneys varumärken i Sora, så att användare kan skapa innehåll med dem. Något som kan behövas, med tanke på att Sora ser ut att ha svårt att lyfta som önskat. (Enligt Sensor Tower så snittar Sora-användarna exempelvis ”bara” på 13 minuters användning per dag, medan TikTok ligger på 90 minuter.)

Men Open Ai får framförallt alltså 1 miljard dollar. Nästan 10 miljarder kronor. Galet mycket pengar. Men inte för Open AI. Åtminstone inte utifrån vad de skulle behöva.

Mashable har räknat på hur investeringen står sig jämfört med Open AI:s löpande utgifter. Och landat i att 1 miljard täcker kostnaderna för 3-4 veckor. Och ställer vi det mot de åtaganden som Open AI långsiktigt har gått med på så skulle Open AI behöva 1001 Disney-affärer för att gå jämnt upp.

En matematik som känns… utmanande.

Och som fick The Atlantic att konstatera att Open AI kan vara AI-erans Netscape. De var först och tidigt störst. Men sen kom de stora jättarna ikapp och blåste förbi.

Vi får se hur väl den parallellen kommer att bli verklighet.

OpenAI’s billion-dollar Disney deal puts Mickey Mouse and Marvel in Sora

Disney and OpenAI’s three-year licensing deal brings over 200 characters from the MCU, Pixar, and Star Wars to ChatGPT Images and Sora.

IBM köper Confluent för 11 miljarder dollar

11 miljarder? Pffft säger världen efter Netflixs uppköp av Warner Bros. i slutet av förra veckan. Men vilken annan vecka som helst hade uppgiften om att IBM betalar så mycket för Confluent fått helt annan uppmärksamhet.

Oavsett, vad är det då som IBM får de 11 miljarder som de är beredda att lämna över till det senaste tillskottet i produktporföljen?

Confluent är en, tja, dataflödesplattform. Ett centralt sätt för företag att styra sina dataströmmar. Och det är inte svårt att se hur IBM tycker att det här känns som ett väldigt relevant tillskott till produktkatalogen just nu. Ja. Det handlar förstås om AI. Och ska man få ut bra saker av AI så krävs det data i olika former. Och de flesta företag har ännu inte riggat sin systemflora efter de möjligheter som idag finns att kasta AI på intern företagsdata.

IBM to acquire Confluent for $11B as it seeks to bolster its data offerings | TechCrunch

IBM is buying data infrastructure company Confluent for $11 billion in cash in a bid to bolster its data and automation products as ever more companies move their tech operations to the cloud and deploy AI technology.

Donald Trump säger att ”vi får se” om Netflix-affären blir av

Förra veckans största digitala händelse var förstås att Netflix köper Warner Bros studio- och strömningsverksamheter. Men det är långtifrån säkert att affären godkänns av myndigheter. Särskilt inte efter reaktionerna.

Netflix är störst på strömningsmarknaden – och det rätt rejält. När marknadsledaren köper en konkurrent blir det förstås alltid granskningar. Det insåg Netflix som skickade delegation till Vita huset för att prata om köpet inför budgivingen.

Men när Donald Trump uttalade sig officiellt om affären efter att den blev klar så sa han att Netflix ännu större marknadsandel ”kan vara ett problem”. Och att ”vi får se vad som händer”. Och att han ”personligen kommer att överse” granskningen.

Men i grund och botten ser det alltså ut som att Donald Trump – hör och häpna – kommer låta en ansvarig myndighet göra sitt jobb i lugn och ro utan att han kommer med ”förslag” via Truth Social (a.k.a. order från Den store ledaren).

Eller?

Jag tror att ekonomin har väldigt lite med saken att göra. Istället är det nog de initiala reaktionerna på affären. Men inte kritiken om just den potentiella monopolsitatuationen från såväl politiker som filmindustrin. Utan den från högerkanten. Där MAGA-opinionsbildare och sektkompis-republikaner ungefär konstaterade att det blir ”wokeapalypse now” om Netflix-köpet får grönt ljus. (Och nej, jag är inte heller helt säker på varför, men antar att det är because anledning.)

Med andra ord: hade det varit en av Donalds kompisar som hade stått bakom köpet så hade Trumps och Vita husets reaktion nog inte varit att ”vi får se” om affären kan bli godkänd.

Not a done deal? Donald Trump raises antitrust concerns over Netflix-Warner Bros tie-up, says he’ll step in | Company Business News

US President Donald Trump has raised concerns over antitrust ”problems” in Netflix’s acquisition of Warner Bros. Discovery, noting that the combined market share could exceed 30%. Here’s what he said.

Paramount Skydance lägger fientligt motbud på Warner Bros.

Ah. Klart att affären kring Warner Bros. ska ha oväntade twistar. Det handlar ju om köpet av företaget bakom Game of Thones, trots allt. Nu kommer ett fientligt motbud från Paramount Skydance.

Paramount, även de med Netflix-konkurrent under bältet, var bland företagen som budade på Warner Bros. Och tydligen är budet de nu har lagt samma som de la för någon vecka sedan. Och som då fick tummen ned.

Men hej! Skam den som ger sig. Klart man kan prova att lägga samma bud en gång till.

Sen finns det skillnader mellan buden. Paramounts bud består bara av pengar, snarare än blandning av pengar och aktier, och är dessutom högre än Netflixs bud. Och lägre. Det Paramount har lagt bud på är hela Warner Bros. Discovery medan Netflix bara har gått med på att köpa Warner Bros. studio- och strömningsverksamheter. Dvs. inte kanaler som CNN och Discovery. Paramount tycker att det är bättre att ”Warner Bros. hålls ihop”.

Men med tanke på att Paramount redan har fått tummen ned, varför samma bud igen? Sannolikt tre saker.

  1. MAGA-högerns upprörda känslor att wokeismen vinner om Netflix tillåts köpa Warner Bros-delarna. Vi pratar typ wokeapocalypse now.
  2. Donald Trumps första officiella uttalande om affären var typ ”vi får se” om den kan gå igenom, eftersom Netflix får så stor marknadsandel. (Egentligen: se punkt 1.)
  3. Paramount Skydance skapades tidigare i år genom ett samgående. Nya ägaren är David Ellison. Son till Donald Trumps kompis Larry Ellison. (Se punkt 2.)

Paramount goes hostile in bid for Warner Bros., challenging a $72 billion offer by Netflix

Paramount has launched a hostile takeover bid for Warner Bros. Discovery. The effort announced Monday initiates a potentially bruising battle with Netflix to buy the company behind HBO and CNN, along with the power to reshape much of the nation’s entertainment landscape.

Paramount-budet på Warner Bros. innebär att Donald Trump tar över CNN

Aaaand there it is. För några dagar sedan vann Netflix budgivningen av Warner Bros. Igår sjösatte förbigångna Paramount Skydance ett fientligt motbud. Och nu kommer uppgifter som pekar på att Netflixs köp kan gå i stöpet. Och det handlar som vanligt om Donald Trump.

Vi börjar från början. Både Netflix och Paramount var med och budade på Warner Bros. Paramounts bud var både högre och lägre än Netflixs. Högre, därför att Paramount erbjuder mer pengar. Lägre därför att det Paramount vill köpa är hela Warner Bros. Discovery, medan Netflix ”bara” ville ha Warner Bros. studio- och strömningsverksamheter. Kanaler som HBO Max och serier som Game of Thrones.

Frågan är då varför Paramount ännu en gång lägger samma bud som fick tummen ned? På grund av saker som hände runt omkring affären. Och i kulisserna.

När MAGA-högern hörde talas om köpet gick den i taket. Wokeagendan skulle äga strömingsbranschen. Ett wokeapocalypse now. När Trump officiellt kommenterade affären sa han att ”vi får se” om den kan bli godkänd. På grund av att Netflix skulle få så stor marknadsandel.

Precis det hävdar också Paramount Skydance när de nu lägger sitt bud igen. Netflix-affären sabbar konkurrensen. Precis det ska Oracle-medgrundaren Larry Ellison ha ringt och beklagat sig över till Trump, enligt uppgifter från Wall Street Journal.

Vam är då Larry Ellison? En av Trumps närmaste kompisar. Vad har han för koppling till Warner Bros? Ingen alls. Men däremot ägs Paramount Skydance, som skapades via ett samgående tidigare i år, av David Ellison. Larry Ellisons son.

Att Trump och hans sektkompisar inte gillar woke i alla former är inget nytt. Men det finns ytterligare en väldigt viktig detalj i Paramounts bud. Vad det är Paramount vill köpa. Och vad de vill göra med det.

Paramount vill alltså köpa hela Warner Bros. Discovery eftersom ”det är bättre att hålla ihop kanalen”. Så vad ingår då där som Netflix inte har gått med på att köpa? De vanliga TV-kanalerna. Som Discovery. Och CNN.

Lägg till att David Ellison, enligt Wall Street Journal, har lovat Trump ”svepande förändringar” av CNN. Med andra ord: om Paramount Skydance får köpa Warner Bros. istället för Netflix så kommer Donald Trump i praktiken att äga CNN. Och direkt kunna styra kanalens innehåll.

https://www.wsj.com/business/media/paramount-netflix-warner-bros-battle-ellisons-a86fe15c

Trump anser att Warner Bros-köpet ska inkludera CNN

Aaaaand there it is.

Netflix vann budstriden om Warner Bros. för någon vecka sedan. Fast inte hela Warner Bros. Netflix köper studio- och strömningsverksamheterna. Som HBO Max och serier som Game of Thrones.

När Donald Trump först uttalade sig om affären hette det att vi ”får se” om konkurrensmyndigheter kan godkänna den. Han konstaterade att Netflix får väldigt stor marknadsandel på strömningsmarknaden.

Parallellt med det så gick MAGA-tossehögern i taket över köpet. Because Netflix är jätte-wokea. Tydligen. Och kort efter det la En av förlorarna, Paramount Skydance, sitt förlorande bud en gång till. Ett bud som innebär att Paramount köper hela Warner Bros. Discovery. Inklusive TV-kanalerna. Som Discovery. Och CNN.

Och nu har Donald Trump vädrat åsikter igen. Han anser att CNN måste ingå i ett köp. Vilket inte alls kommer att påverka den oberoende myndighetsutredningen [sic!] av affären.

Det innebär i praktiken att Trump säger att det enda bud som just nu kan fungera är Paramounts. Och Paramount Skydance ägs av David Ellison. Son till Donalds kompis Larry Ellison, medgrundaren av Oracle. Och Ellison den yngre har lovat ”svepande förändringar” av CNN om Paramount får köpa Warner Bros.

Vilket i praktiken skulle innebära att Donald Trump äger CNN. Och kontrollerar innehållet där.

Donald Trump Says CNN Should Be Sold as Part of Any Warner Bros. Discovery Deal Because the ’People Running It’ Currently Are ’Either Corrupt or Incompetent’

Trump said it is ”imperative” that CNN be sold as part of any deal for Warner Bros. Discovery so it’s no longer under the current management team.

 

Övrigt

Danska PostNord delar ut sina sista brev någonsin

Här kan vi prata om en era som går i graven. PostNord i Danmark delar ut sina sista brev 30 december i år.

Precis som i Sverige har brevvolymerna kollapsat i takt med att såväl kommunikation som hantering av räkningar har flyttat online. Brevlådorna plockades tydligen bort redan i juni och vid årsskiftet har det sista brevet skickats.

Åtminstone via PostNord. Och därmed via staten. Istället är det ett privat företag som kommer att ta över den verksamheten.

Men även om det rent praktiskt förmodligen är en liten händelse för de flesta så är det en väldigt stor händelse principiellt. Och en 400-hundraårig tradition som går i graven.

Denmark posts its last letters as hallowed national mail ends

Denmark’s 400-year-old postal service stops delivering letters as digital communication takes over, leaving other European institutions watching nervously

USA:s utrikesdepartement byter ut typsnittet Calibri eftersom det är för woke

Har kulturkriget nått val av typsnitt? Klart kulturkriget har nått val av typsnitt.

Calibri is too woke for the State Department

The US State Department is turning back to Times New Roman in its latest quest to tear up anything related to diversity or accessibility.


Prenumerera på mitt nyhetsbrev

Jag gillar Olas digitala spaningar!

Gillar du det jag gör? Visa gärna din uppskattning genom att donera lite pengar. Det hjälper till att betala för webbhotell och andra kostnader.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *