Spaningar inom tech och sociala medier från veckan som har gått.
Övriga delar i veckans sammanställning
- Del 1: Sociala medier, Detaljhandel/e-handel, Strömmade medier, AI – artificiell intelligens
- Del 3: AI – artificiell intelligens, IoT – Internet of things, Ekonomi och finans, Övrigt
AI – artificiell intelligens
ChatGPT testar reklam i bildfunktionen
I fall någon undrar vilka delar av ChatGPT som INTE kommer ha reklam så är svaret nog… inte många. Nu testar Open AI en ny annonsyta. Bildannonser, passande nog i bildfunktionen.
Jag är lite oklar på exakt hur reklammatchningen kommer att fungera, men det som är klart är var det inte kommer visas annonser. Eller rättare sagt när: i konversationer som är ”känslomässigt sårbara”. Och nej. Jag vet inte exakt vad det heller innebär.
Men som sagt så kan vi nog vänta oss att även ChatGPT kommer att visa upp reklam på alla ställen som finns. Det borde bara drabba de kontotyper som redan omfattas (gratis och Go), men den stora frågan är hur länge Open AI kan hålla sig för att göra en, tja, Spotify. Och börja bygga in alternativa sätt att visa reklam som också visas för de som betalar.
Oavsett så kommer det dröja lite innan det nya annonsformatet dyker upp här. Det börjar testas i USA senare i oktober, så vi får se när testet rullas över Atlanten.
Ja, eller om de går direkt på skarpt läge här.
OpenAI is putting ads inside ChatGPT’s image generation
OpenAI is putting visual ads into ChatGPT image generation, placed by guardrails that judge whether a conversation is emotionally vulnerable.
Open AI börjar vattenmärka text i EU
Nästa företag att börja vattenmärka AI-skapat eller AI-redigerat innehåll: Open AI. Nu börjar de vattenmärka även texter som genereras med ChatGPT eller Codex.
De gör det – med all tydlighet väldigt motvilligt enligt inlägget om nya märkningen – för att leva upp till de krav som EU ställer i AI Act.
Och ja, det är bara här i EU.
Enligt Open AI så kommer vattenmärkningen, som landar ”de närmaste veckorna”, stoppa in osynlig vattenmärkning, men det gäller bara för ”texter som möter kraven”, vilket gör att det finns frågetecken kring vad det är som vattenmärks. Vi lär väl se.
Intressant nog så börjar Open AI också erbjuda vattenmärkning via API:et – globalt. Men även här är det en funktion som användaren måste slå på. Och som vanligt kan vi anta att de som mest borde aktivera funktionen också är de som inte kommer att göra det.
Our approach to EU text provenance rules
How OpenAI is approaching text watermarking under EU rules. Learn where watermarks apply, how detection works, and why access starts with researchers.
Ännu en Open AI-chef slutar på grund av bristande säkerhetstänk i AI-utvecklingen
När det kommer till Open AI har de senaste månaderna – säg efter sommaren – mycket handlat AI-agenter som löper amok utan att Open AI riktigt kan förklara varför. Som en indirekt följd till det har företaget under ungefär samma tidsperiod tappat ett antal höga chefer. Nu är det dags för ännu en.
Eftersom det verkar halvt omöjligt att sluta som högt uppsatt på ett techbolag om man inte går ut och motiverar sitt avhopp detaljerat. Open AI:s numer före detta säkerhetsansvarig David Robinson är inget undantag. I en artikel i The Atlantic förklarar han sitt avhopp.
Och det är i stora drag det vi hör när Robinsons kollegor har klivit av.
Han anser att nuvarande utveckling, sett i säkerhetsljuset, är ”oacceptabel”. Open AI själva har ju delvis tagit delar av den kritiken till sig. Ja, inte avhoppen i sig, men att skenande AI-agenter slår dåligt mot varumärket och möjligheterna att göra business. Särskilt i tider när företaget vill kliva in på börsen. Dessutom hyfsat snart.
Så egentligen är det inget nytt under solen här. Och egentligen är det numer knappast en nyhet i sig. Men i Robinsons text finns en mening som rätt väl fångar det som överlag är största problemet för AI-utvecklingen (ja, eller vilken teknik som helst):
”The future depends on wisdom that Silicon Valley lacks. Wisdom about how to handle dangerous technology and, more fundamentally, wisdom about what it means to care for people.”
Det finns nog många korn sanning här. Rent generellt.
https://www.theatlantic.com/technology/2026/10/openai-safety-team-resignation/688881/
Open AI:s VD anser att världen borde acceptera några av de dåliga saker som AI för med sig
Open AI-bolagen har lite svårt att hitta balansen när det kommer till hur de kommunicerar kring riskerna i AI-utvecklingen. Ena veckan är det doom and gloom och nästa snudd på guld och gröna skogar – även om bolagen har tonat ned den sistnämnda retoriken rätt många steg efter det att AI-tekniken som vi känner den numer sisådär fyra år efter efter att den blev mainstream ännu inte levt upp till de ursprungliga högsvävande löftena.
Nu har Open AI:s VD Sam Altman hittat en ny ståndpunkt som till stor del kan sammanfattas med ”gilla läget”.
Ja, att världen ska gilla läget.
I en intervju med Politico konstaterar Altman att ”vi anser att världen borde acceptera några dåliga saker som händer för att gynna tekniken och människorna som driver på utvecklingen”.
Läs: ja, shit kommer hända, men nu tycker jag att vi alla tar varandras händer och sjunger Kumbaya så att vi sedan kan återgå till vårt arbete med att tjäna pengar på att vi tar fler genvägar än vad vi borde.
Eller: cirkulera. Här finns inget att se.
Som av en händelse har just Open AI senaste månaderna sett flera högt uppsatta chefer som ansvarat för saker som säkerhet och etik slutat – eftersom de inte anser att Open AI tar det ansvar de borde på de områdena.
Sam Altman tells Politico the world ”should accept some harm from AI”
OpenAI’s Sam Altman says AI’s benefits justify accepting some harm, and that a gap remains with Anthropic on regulation.
Google rullar ut AI-agent med egen mejladress
Google fortsätter att fylla sitt Office-paket med AI. Senast ut: en ny AI-agent. Med egen mejladress.
Ja, inte bara det. Den ska också ha egen kalender och eget Drive-konto. Tanken är med andra ord att agenten ska bli mer än en kollega än ett påhak på en användares verktyg.
Förutom att det här innebär att agenten kan köra i molnet, utan att en dator måste vara igång, så gör det att AI:ns olika aktiviteter kan loggas som att de är utförda av AI:n (och vilken AI, om man har flera agenter i organisationen) istället för att det ska se ut som att det är den mänskliga användaren som har gjort det.
Det sistnämnda har tydligen varit ett EU-krav. Men det känns ju rimligt oavsett. Ett sätt att renodla vem som faktiskt gör och har gjort vad.
Ytterligare en poäng är förstås att det finns stöd för central IT-administration när det kommer till exempelvis behörigheter.
Men även om det alltså är en Google-agent så ska den även vara förberedd för att köras i 365 eller Slack. Vilket sannolikt också är ett tecken på vart vi är på väg: organisationer måste inte vara låsta till den ”inbyggda” agent som finns i företagets centrala tjänster, utan kan välja de som faktiskt gör jobbet bäst utifrån organisationens behov.
Det jag gillar mest är den egna mejladressen. Nu har det här förstås gått att få till på andra sätt redan tidigare, men det vore bra smidigt om man slapp sätta upp ytterligare extra tjänster bara för att kunna agenten ska kunna skicka ut mejl.
Google launches workplace AI agent that gets its own email address
Google’s new Gemini agent gives coworker agents a Workspace account, a calendar and a directory entry, and logs their actions to the agent, not a person.
Google försämrar några Gemini-abonnemang
Har vi kommit till punkten när AI-bolagen verkligen börjar resan mot att ta vad det faktiskt kostar i betalt för sina AI-modeller? I förra veckan lanserade Open AI ett nytt 500-dollarsabonnemang för ChatGPT – och sänkte då gränsen för 200-dollarskontot. Nu är det Googles tur att krympflationera.
Från och med 9 oktober får de som kör gratis-Gemini nöja sig med Flash-Lite som modell. Och de som betalar för AI Plus-abonnemanget kommer inte längre ha tillgång till Pro. För att få samtliga modellvarianter krävs AI Pro eller AI Ultra.
I ett drag värdigt ett Tidölag ger Google å andra sidan ny funktionalitet till de mest välbeställda. Ja, åtminstone de som betalar för AI Pro, som numer får tillgång till Deep Think.
Google Gemini Plans Change: Free Users Lose Flash, AI Pro Gets Deep Think
Google is revising Gemini model access from October 9, limiting free users to Flash-Lite and removing Pro from AI Plus. AI Pro will gain Deep Think, while Google is considering new thinking-effort controls. Gemini 4 Argon is also being tested with cybersecurity professionals before expanding to paid API and AI Ultra users.
Nya Nano Banana 2.1 är billigare än föregångaren
AI-året 2026 har rätt mycket kantats av att priserna sakta men säkert har skruvats upp. Om de inte har skruvats upp så har användningstak och funktioner krympflationerats ned.
Men under hösten har en motsatt trend utkristalliserats: billigare AI-modeller. Modeller som ska kunna mer, men ändå kosta mindre än föregångarversionen.
Nu är det dags för Google att hoppa på den här trenden.
Företaget släpper nu version 2.1 av bildskaparen Nano Banana. Och den ska alltså både vara vassare än tidigare version, utan också kosta mindre.
Men det finns som sagt var också den parallella prishöjningstrenden även hos Google. Bara häromdagen försämrade de gratisversionen och den billigaste betalversionen av Gemini. Så there’s that.
Google’s new image model Nano Banana 2.1 generates better images for less money
Google’s new Nano Banana 2.1 image model uses Gemini 3.6 Flash and beats the previous Pro model in some benchmarks at a lower cost. But its predecessor also scored well in tests, while Pro often produced better images in practice.
Claude kan enklare förvandla data till dashboards och video
Claude får fler förmågor när det kommer till att presentera och visualisera data. Två nya funktioner, mer specifikt: Dashboards och Motion.
Dashboards gör, som hörs på namnet, det möjligt att plugga in Claude i företagets egna datakällor så att man kan ställa frågor via Claude istället för att skriva SQL-frågor. Det ska finnas stöd för bland andra Databricks, Snowflake och Salesforce.
Dessutom kan Claude automatiskt hålla datan uppdaterad i den sammanställda dashboarden, istället för att man manuellt ska behöva göra det. Det går även att skicka vidare en dashboard till andra verktyg. Stöd för bland andra Looker och Tableau ska vara på gång.
Motion, å sin sida, innebär att Claude kan förvandla data (som en rapport eller ett diagram) till korta videoanimationer. Claude skriver koden som sedan kan exporteras som video eller skickas vidare till dedikerade videoverktyg för att finputsas.
Det är de roliga bitarna. Sedan kommer vi till de kanske mindre roliga bitarna. Dashboard kräver betalabonnemang och Motion fungerar dessutom bara för Team- och Enterprise-konton. Och båda tjänsterna är fortfarande betaversioner.
Men parallellt med det slutar några Claude-tjänster vara just betor. Claude Docs, Slides och Design lanseras nu i skarpa versioner för alla kontotyper. Även gratisanvändarna.
Claude Dashboards and Motion Launch in Beta for All Plans
Anthropic releases Claude Dashboards for live data visualization and Claude Motion for animated explainers in beta, plus makes Docs, Slides, and Design free.
Claude flyttar in Google Workspace
Den som vill använda AI-hjälp inne i Googles Office-paket har nu fått ännu ett verktyg att luta sig mot. Claude flyttar nu in i Workspace.
Det innebär att det nu går att välja Claude för att arbeta med filer och innehåll i Google Docs, Sheets och Slides, som att låta Claude skapa filer här. Men även det omvända fungerar: att öppna Workspace-filer inuti Claude.
Och det går förstås även att göra annat, som att chatta om filerna med Claude.
Claude now works with Google Docs, Sheets, and Slides
With our new Claude for Google Workspace add-on and connectors (in beta), bring Claude into your Google files or work on your files directly from Claude.
Claude rullar ut Haiku 5.5
Och där är Anthropics 5.5-familj, komplett. Efter att storasyskonen Opus och Sonnet lyfts till den senaste versionsplattformen så fick lillasyskonet Haiku i veckan också följa med.
Och precis som de andra två modellerna så är senaste Haiku billigare än föregångaren. När det kommer till API:et ska priskapningen vara 90 %. Vilket andelsmässigt är… en del.
Introducing Claude Haiku 5.5
Claude Haiku 5.5 is our fastest, most capable small model. Built for high-volume work like summarization, subagents, and browser use.