Kategorier
AI - Artificiell intelligens Detaljhandel/e-handel IoT - internet of things Spaningar Strömmade medier

Digitala spaningar vecka 10 2021 – del 2

Amazon storsatsar på livsmedel i Storbritannien. Amazon köper andel i flygtransportbolag. Walmart Kanada lanserar uthämtningskiosker för matbeställningar. Disney+ når 100 miljoner prenumeranter. Amazon Music lägger till merchförsäljning. Apple lägger ned Homepod, satsar istället på Homepod Mini. Facebooks nya AI-algoritm behöver mindre mänsklig träningshjälp. Facebook låter sin nya video-AI träna på användares offentliga videos.

Spaningar inom tech och sociala medier från veckan som har gått.

Övriga delar i veckans sammanställning

 

Detaljhandel/e-handel

Amazon storsatsar på livsmedel i Storbritannien

I förra veckan meddelade Amazon att de kommer att öppna sin första kassalösa butik utanför USA. I Storbritannien, närmare bestämt. Det blir en Fresh och inte en Go. Alltså inte Amazons obemannade närbutikslösning utan storasyskonet Fresh. Amazons fullskaliga livsmedelsbutikskoncept under det Amazon-varumärket, alltså.

Nu kommer uppgifter om att det här också har gjort att Amazon har ökat pressen på landets livsmedelsleverantörer. (Ännu) lägre priser och längre betalningstid.

Just mat på nätet ett av förmodligen få områden där Amazon inte dominerar i hemlandet. Istället är det konkurrenten Walmart som är kung här (och som i sin tur jagar Amazon på ungefär alla andra onlineområden). En av anledningarna, och den främsta anledningen till Amazons mastodontköp av Whole Foods, är att Walmart inom livsmedel har sitt fysiska butiksnät som en svårslagen konkurrensfördel.

Leveranstid är förstås en viktig faktor inom e-handel, något som gör att Amazon satsar allt mer på kundnära lager – exempelvis genom att hyra outnyttjad butiksyta i köpcentra och centrala lägen. För färskvaror blir det än viktigare. Även om det känns rätt svårt att just nu slå sig in på matområdet i Sverige så är jag rätt övertygad om att Amazon åtminstone kommer att försöka vad det lider.

Amazon is pushing ”aggressive” terms on its UK grocery suppliers as it continues to disrupt sector – Latest Retail Technology News From Across The Globe – Charged

Amazon is pushing ”aggressive” and ”painful” terms on its UK grocery suppliers as it calls for lower cost prices and longer payment terms.

Amazon köper andel i flygtransportbolag

I början av året köpte Amazon sina första fraktflygplan, för att alltså direkt äga dem istället för att bara leasa. Nu är det dags för ännu ett flygsteg för Amazon: de köper 20 % av sin partner Air Transport Services Group. Med option att köpa ungefär lika stor andel till.

Inte första gången Amazon investerar i flyglogistik, istället handlar det om att ATSG nu hamnar i samma kolumn som Atlas Air – ännu en flygfraktpartner som Amazon äger delar av.

Det här är förstås del av Amazons satsning att ta kontroll över en allt större del av hela logistikkedjan – från de stora bulkinköpen till sista meter-utkörningarna. Amazon lär dessutom allt mer följa i de kinesiska konkurrenterna Alibabas och JD:s fotspår: äga och investera allt mer i själva odlings- och tillverkningskedjan.

Men Amazon lär också följa efter de kinesiska jättarnas satsningar på själva fraktområdet: att erbjuda sina frakttjänster som helt fristående tjänster frikopplade från själva e-handelsdelarna. Att det alltså går att välja Amazon som rent fraktalternativ även om man inte använder några andra delar i Amazons lager- och försäljningsverksamhet.

No Title

No Description

Amazon nära att gå om Walmart som USA:s största detaljhandlare?

Vem är USA:s största detaljhandlare? Det svaret har rätt länge varit ett och detsamma: Walmart. Trots att Walmart länge fumlade (eller rent krasst: struntade i) e-handelsbollen så har de lyckats behålla tronen. Och trots att alla med e-handelsintresse vet att 2020 lyfte näthandlandet till helt nya nivåer så är de här siffrorna ändå oväntade – och väldigt intressanta. Amazon kan vara på gång att gå om Walmart som detaljhandelsetta. Åtminstone enligt en rapporten från Payments. com.

Totalt så stod Walmart 2020 för 9,5 % av den totala detaljhandelsförsäljningen i USA medan Amazon kapade åt sig 9,2 %. En skillnad som 2019 var 2,1 % krympte förra året till bara 0,3 %. Payments uppskattningar pekar också pekar på att Amazon 2020 åter knep över 50 % av e-handelsförsäljningen i USA. Ett rejält paradigmskifte som kan vänta i kulisserna.

Visst, det handlar om uppskattningar och 2020 var ett e-handelsdopat år. Jag har också sett lägre marknadsandelar för Amazon inom e-handel, så det är som vanligt siffror att ta med lagom mycket källkritik. Blir intressant att se vad andra undersökningar kan komma fram till.

Amazon And Walmart Are Nearly Tied In Full-Year Share Of Retail Sales

PYMNTS data shows last year’s surge in online shopping solidified Amazon’s eCommerce dominance, but closed the gap with Walmart for share of total retail sales.

Amazon And Walmart Are Nearly Tied In Full-Year Share Of Retail Sales

PYMNTS data shows last year’s surge in online shopping solidified Amazon’s eCommerce dominance, but closed the gap with Walmart for share of total retail sales.

Walmart Kanada lanserar uthämtningskiosker för matbeställningar

Walmart verkar ha Kanada som sin stora experimentmarknad just nu. I förra veckan skrev jag om att Walmart kommer öppna sina första spökkök inuti sina butikslokaler i landet och nu ska de även lansera utlämningskiosker för livsmedelsbeställningar.

Kioskerna är förstås tänkta att fungera tillsammans med bilhämtning. Parkera på en utlämningsparkeringsplats, knappa in en kod, vänta två minuter och voilà! – färdig beställning. En Instabox för matutlämning, alltså.

Walmart Canada to Deploy First Automated Kiosks for Grocery Pickup

Walmart Canada is adding automated kiosk pickup to one of its stores in the Toronto area, which, the company says, will be the first of its kind in that country. In a corporate blog post published …

Walmart kör ännu ett livevideoshoppingevent tillsammans med TikTok

Hur vet man att en trend blivit mainstream på riktigt? Att Walmart kör det är nog fortfarande ett säkert tecken. USA:s största detaljhandlare var sena till e-handelsfesten och körde glatt på i sina gamla hjulspår. Men senaste åren har Walmart lagt in ett gäng extra växlar för att försöka komma ikapp Amazon. Och i slutet av förra året testade Walmart till och med livevideoshopping i samarbete med TikTok. Det gav mersmak. Nu blir det en uppföljare.

Så långt egentligen inget särkilt konstigt. Att Walmart kör via TikTok känns rätt självklart som försök att nå yngre målgrupper.

Men så har vi förstås hela Trump-cirkusen kring TikTok. Kravet att sälja sig själva till ett amerikanskt företag eller bli förbjudna (något som pausats i och med presidentbytet, men som fortfarande inte är helt avslutat). Och det som höll på att hända var att såväl Oracle som Walmart skulle köpa andelar i ett nytt, USA-baserat TikTok-bolag.

Jag misstänker dock att Walmart och TikTok oavsett den dikeskörda affären kommer att fortsätta sitt samarbete. Och att det kommer bli av den långsiktigt strategiska sorten.

https://techcrunch.com/2021/03/09/walmart-to-host-a-new-live-stream-shopping-event-on-tiktok-following-successful-pilot/?1

Republikanen Marco Rubio stöttar arbetarna som vill starta fackförening hos Amazon

Att republikanerna är ute på identitetskriscamping efter valförlusten, Trumps kapning av partiet och den allmänna högergiren, är i sig ingen nyhet. Senaste tiden har de proklamerat sig som (det vita) arbetarpartiet samtidigt som de inte stöttade det massiva covid-19-räddningspaketet som inte minst gillas av just arbetare. Men det här utspelet från Marco Rubio var ändå lite oväntat. Han uttalar sitt stöd för dem som vill dra igång en fackförening hos Amazon – ett intiativ som Amazon motarbetar med näbbar och klor.

Visst, i sin debattartikel så måste Rubio förstås nämna att fackförbund överlag är (den radikala vänster)ondskan i sin värsta form. Okej, finns förstås värre (att minoriteter har rösträtt, homorättigheter, att kvinnor ska få bestämma över sina egna kroppar och alla initiativ att motarbeta svastikor på barns lunchlådor), men knappt.

Så vad är det då hos det framgångsrika, amerikanska företaget som har gjort Rubio så ilsken? Det kulturella kriget. Kriget om värderingarna. Big tech-cancel-kulturen, framförallt. Som att Amazon inte vill sälja en bok som framställer LHBTQ som en mental nedsättning.

Man förstår hur illa läget är för den amerikanska själen när republikaner alltså hellre stöttar fackföreningar än storföretag. Tremendously, tremendously bad.

Sen. Marco Rubio: Amazon should face unionization drive without Republican support

Amazon is waging a culture war against working-class values and is not helping workers or our economy.

 

Strömmade medier

Disney+ når 100 miljoner prenumeranter

Så hur går det egentligen för Disneys strömningstjänst Disney+ sitter ni där och undrar? Jotack bara bra. Så pass bra att Disney igår gick ut med att man nu har över 100 miljoner prenumeranter globalt. Det tog ungefär 1,5 år (och då rullades tjänsten inte ut riktigt brett i världen förrän i somras).

Som jämförelse rapporterade Netflix 204 miljoner prenumeranter vid årsskiftet. En siffra som det tog Netflix 14 år att skrapa ihop. De första 100 miljonerna tog 10 år.

Disney Plus surpasses 100 million subscribers

Disney Plus is hitting milestone after milestone – this time, surpassing 100 million subscribers. This was helped by WandaVision, The Mandalorian, and original films like Mulan and Hamilton.

Amazon Music lägger till merchförsäljning

Så är det dags för Amazon Music att bredda produktutbudet. Amazon lägger till merchförsäljning. Ungefär som det Spotify också har som funktion för vissa artister. Köp turnétishan på samma ställe som du lyssnar på musiken, alltså.

Som konstateras är steget rätt litet för Amazon, eftersom mycket av artistprylarna redan kan köpas via Amazon. Det nya är alltså integration mellan lyssningstjänsten och prylshoppingtjänsten.

Men det här är dessutom del av en annan trend som just nu förenar i princip alla musikströmningstjänster: Myspace. Alla de stora slåss med varandra inte minst genom att erbjuda exklusivt material. För att få tillgång till exklusivt material så har musiktjänsterna i stort två val: öppna en stor plånbok – eller erbjud andra möjligheter att bygga långsiktiga relationer med sina fans.

Det sistnämnda har gjort att det dyker upp allt fler funktioner som för tankarna till just Myspace. Som gör att strömningstjänsterna går från ren distribution till att, tja, bli ett socialt medium på egen hand.

Amazon Music is also a merch store now, as streamer integrates in-app product sales from Billie Eilish, Selena Gomez and other artists – Music Business Worldwide

Integration is launching with exclusive products from Selena Gomez, Weezer, Wale, Florida Georgia Line and more…

Apple lanserar podcasts för barn

Tja, det gäller att fånga dem tidigt antar jag.

Apple adds curated podcast collections for kids

Four collections vetted by Common Sense Media are available today.

Twitch kan börja sätta varumärkessäkerhetspoäng på strömmare

Annonsbojkotten som drabbade Youtube för ett par år sedan och den motsvarighet som Facebook råkade ut för i somras handlade i grund och botten inte om att företag, framförallt det stora, hade jätteproblem med hatinnehåll på plattformarna. Det största problemet var att företagens annonser kunde visas tillsammans med innehåll som vore dåligt för varumärket. Det ledde till att både företagen tog fram (och håller på att ta fram) bättre möjligheter för annonsörer att vitlista och svartlista innehåll. Nu ser det ut att vara spelvideotjänsten Twitchs tur att göra samma sak.

Grävande i Twitch-API:et har visat att tjänsten kan vara på väg att lägga till en Brand Safety Score. Ett varumärkessäkerhetsbetyg för sina strömmare, alltså. En snittpoäng, antar jag, som i sin tur byggs upp av ett gäng punkter som respektive strömmare betygssätt inom.

Inte första gången tjänster betygssätter sina användare – eller för den delen betygssättning av kunder – men det är förstås ännu en variant på ett, tja, socialt kreditvärderingssystem.

Twitch may be adding a ’brand safety score’ for streamers

Cybersecurity researcher Daylam Tayari found evidence of the change in Twitch’s internal API. It would rate broadcasters on a number of factors, including age, automod settings, and a streamer’s relationship to Twitch.

 

IoT – internet of things

Apple lägger ned Homepod, satsar istället på Homepod Mini

Apple håller verkligen på att se över och rensa sin produktportfölj just nu. Häromdagen bekräftade Apple att iMac Pro har nått vägs ände och idag blev det klart att även Homepod går i graven. Än mer förvånande än nedläggningen av iMac Pro.

Nu betyder inte det här att Apple helt kommer att kasta in smarthögtalarhandduken. Istället kommer Apple att fokusera på Homepod Mini. I ett uttalande om att Homepod läggs ned så fick vi också veta att Homepod Mini är en ”hit” – första gången vi fått höra något så konkret om hur det går för Mini-modellen. Ja, konkretish, åtminstone.

Den avsevärt lägre prislappen verkar alltså, inte helt oväntat, ha gjort susen för försäljningen. Homepod hann ju aldrig bli särskilt mycket mer än en (utan att jag själv har upplevt ljudet) bra högtalare för musik. Och just det gör nedläggningen än mer oväntad. Hyfsat nya Airpods Max var första riktiga premiumhörlurssteget för Apple, i alla fall under Airpods-varumärket. Stora Homepod hade kunnat utvecklas vidare mot att bli en viktig pusselbit i ett riktigt heltäckande premiumljudpaket för hemmet – men nu är det alltså nedläggning som gäller istället.

https://techcrunch.com/2021/03/12/apple-discontinues-original-homepod-will-focus-on-mini/

Kinas Sharp Eyes-program har som ambition att övervaka 100 procent av alla offentliga platser

En intressant genomgång av Kina övervakningsmaskineri – av den egna befolkningen. En genomgång av ett initiativ som vid det här laget har snart två årtionden på nacken. Åtminstone om vi pratar om den senaste generationens teknikövervakning. Framförallt intressant om Sharp Eyes-programmet, med ambition att täcka 100 procent av alla offentliga ytor. I städer såväl som landsbygd.

Framförallt också intressant hur man väljer gräsrotsvägen. Crowdsourcing och tydligen också på sina håll lite crowdfunding. Låta kineser övervaka sina grannar och betala för nöjet. Som att övervakningskameror också kan användas av de boende själva. Övervaka sina grannar, alltså.

Inte så att det här heller är vare sig nytt eller särskilt förvånande. Granntjallande har funnits så länge som det funnits grannar. Men systematiken, och förstås också teknikutvecklingen, är ändå fascinerande på det där creepy/cool-sättet.

De olika övervakningsprogrammen säljs in som lösningar för att öka säkerheten. Inklusive att kunna upptäcka och rapportera exempelvis hål i gator. Lite som teknik överlag alltså: både bra och dåligt beroende på hur det används. Blir förstås ännu mer tacksamt för dem som vill övervaka att vi själva frivilligt köper förutsättningarna för att bli spårade. Även här hos oss.

China’s ’Sharp Eyes’ Program Aims to Surveil 100% of Public Space

The program turns neighbors into agents of the surveillance state. ”China’s ’Sharp Eyes’ Program Aims to Surveil 100% of Public Space” is published by Dave Gershgorn in OneZero.

Audi Q4 E-Tron får display inbyggd i framrutan

Ännu en sån där grej som jag väntat på rätt länge. Audis nya Q4 E-Tron får en skärm inbyggd i framrutan. Få upp relevant data som hastighet och vägbeskrivningspilar utan att behöva ta ögonen från vägen.

Ska säga att jag inte har plåtkoll på bilvärlden så jag har ingen aning om det här är första massproducerade ”vanliga” bilen som har den här typen av lösning där displayen alltså är del av själva framrutan och inte en extra skärm framför. Men oavsett är det en sån där sjukt given grej.

Audi unveils the interior of the Q4 e-tron electric SUV with impressive head-up display, and more

Audi is unveiling the interior of the Q4 e-tron electric SUV ahead of the full reveal of the vehicle coming…

Nytt Sony-pantent: bananer som Playstation-handkontroller

Banankontakt? Ja, det verkar åtminstone vara vad Sony ser framför sig. Nytt Playstation-patent: bananer som handkontroller.

Ja, det måste inte ens vara bananer. Det kan vara det mesta som inte redan är en handkontroll. Ja, så länge som det går att, tja, hitta tillräckligt många ytor för att styra spel.

Vi kan nog med andra ord utgå från att det inte lär skickas med bananer istället för handkontroller i Playstation-kartonger. Men även om patentet känns snudd på plojigt, medvetet val med bananer, så är det här del av det som sannolikt kommer bli en fullständigt självklar del av våra liv: ”dumma” föremål som digitala gränssnitt. Att vi inte behöver en plast- och metallbit med skärm – eller skärm överhuvudtaget för att kontrollera och interagera med digitala tjänster och funktioner.

Det här kommer bli än mer relevant för nästa miljard internetanvändare. Att ta fram produkter som kan bli tillgängliga för fler till låg kostnad. Kanske via föremål som redan finns i hemmet. Plus att det dessutom är mer, tja, hållbart rent miljömässigt.

Sony Is Working On Tech That Can Turn Bananas Into Playstation Controllers

You may soon be able to play your favorite fame using real bananas as Playstation controllers. Yes, you read that right.

 

AI – artificiell intelligens

Facebooks nya AI-algoritm behöver mindre mänsklig träningshjälp

Vilka är världens största AI-företag? Några av dem är världens sociala medier. Och andra tjänster som arbetar med algoritmer för att hantera data på olika sätt. Facebook är förstås ett av dem. Nu har världens största sociala plattform presenterat en ny AI-algoritm som ska vara ännu bättre på att träna sig själv – med mindre mänsklig inblandning.

En av de största utmaningarna med AI-algoritmer och maskininlärning är att de i stort dras med samma fördomsproblem som vi människor. Som att träningen eller träningsunderlaget satts upp och valts ut av människor. Saker som bland annat har lett till att AI-algoritmer haft svårare att hantera exempelvis olika etniciteter. Eller kvinnor. Att låta en maskin träna sig själv från scratch utan mänsklig hjälp skulle då innebära att fördomar försvinner ur ekvationen, right?

Ja, det är åtminstone det som är åtminstone en av drivkrafterna bakom Facebooks senaste AI-initiativ – och motsvarande initiativ hos andra. Men Facebooks lösning bygger fortfarande på mänsklig input i träningen, bara lite mindre än vad som brukar vara fallet.

Den stora frågan är förstås om det går att göra en artificiell helt befriad från fördomar. Jag misstänker att fördomar inte bara är ett mänskligt fenomen. Eller ett biologiskt.

Facebook’s new AI teaches itself to see with less human help

This new approach eliminates the need for picture labeling.

Facebook låter sin nya video-AI träna på användares offentliga videos

Dags för ännu ett nytt projekt inom Facebooks AI-verksamhet: video-AI. Alltså ungefär samma sak som det Facebook har gjort för bilder tidigare – lära AI-algoritmer att tolka innehåll och vad som sker i bilder. Men nu för video. Och träningen av den nya video-AI-algoritmen går till på samma sätt som bildmotsvarigheten: Facebook släpper lös algoritmen på användares offentliga videos, alltså.

Nu har jag lagt upp väldigt få videos, men jag tänker att jag åtminstone kan få en liten del av ersättningen som utgår från Facebook? Say what? Ingen ersättning. Well alright then.

Och som konstateras: det kan förstås göra att Facebook på sikt skulle kunna rikta annonser baserat på saker som syns i de videos som laddas upp. Aha! En Moccamaster!

Facebook’s next big AI project is training its machines on users’ public videos

Facebook has announced a new AI project called Learn From Video, which will use public Facebook videos to train its machine learning models. The company is vague about future applications, but it says such models could be used to improve captions, search functions, and much more.


Prenumerera på mitt nyhetsbrev

Jag gillar Olas digitala spaningar!

Gillar du det jag gör? Visa gärna din uppskattning genom att donera lite pengar. Det hjälper till att betala för webbhotell och andra kostnader.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *