Kategorier
AI - Artificiell intelligens Bekvämlighetsekonomin Detaljhandel/e-handel IoT - internet of things Spaningar Strömmade medier

Digitala spaningar vecka 30 2019 – del 2

Amazon börjar sälja mäklartjänster och hus. Googles shoppingplattform lanseras i USA. Alibaba öppnar B2B-e-handelsplattform för amerikanska företag. Ebay lanserar eget logistiknätverk. Netflix släpper budgetabonnemang i Indien. Apple kan vara på gång med Siri OS. Amazon släpper Prime Video-app för VR. Uber testar prenumeration som omfattar bildelning, elscootrar och matleveranser och kan börja med matkasseleveranser. Starbucks utökar leveranssamarbetet med Uber Eats i USA.

Spaningar inom tech och sociala medier från veckan som har gått.

Övriga delar i sammanställningen

 

Detaljhandel/e-handel

Amazon börjar sälja hus via samarbete med Turnkey

Japp. Klart att det nu går att köpa sitt hus via Amazon.

Det sker via ett samarbete mellan Amazon och Realogy (som ska vara USA:s största ”full-service” mäklarföretag). Tillsammans lanserar de båda företagen nu konceptet Turn-Key. Ett program som ska ”förenkla processen med att hitta och flytta i ett nytt hem”.

Vad de nu har lanserat är husköp as a service.

Genom den nya portalen på Amazon kan hugade spekulanter hitta en lämplig TurnKey-mäklare som hjälper dem med själva husjakten och husköpet, baserat på saker som var man vill ha sitt hus. När husköpet är i hamn får köparen sedan, som bonus, 1000 till 5000 dollar i ”complimentary products”, som kan bestå av såväl produkter som tjänster för att ”help make the house a home”.

Det innebär bland annat ”ett kurerat urval av smarta hemprodukter som installeras av Amazon-personal” (kan alltså vara saker som Amazons alla egna, uppkopplade produkter, men också exempelvis säkerhetsprodukter från andra leverantörer). Dessutom består utbudet också av ett antal av Amazons ”Home services”, som kan vara ”städning, hjälp att montera möbler, hänga upp tavlor, montera hyllor och tv-apparater och mycket mer”.

Sist men inte minst får köparen också ”peace of mind” tack vare Amazon Happiness Guarantee, som är ungefär pengarna tillbaka-garanti om Amazon-tjänster man valt inte levde upp till förväntan eller var bristfälliga på något annat sätt.

Så förutom att det här gör Amazon till en slags fullservice-mäklare så innebär det också att Amazon är ännu ett steg närmare att också bli startpunkten vid jakt på boende.

https://www.amazon.com/adlp/turnkey

Googles shoppingplattform lanseras i USA

Ännu ett stort steg för Googles shoppingambitioner: efter att ha testats på några marknader öppnar nu Google Shopping-plattformen i hemlandet USA. Ett hemland där Google förstås främst tänker steppa upp kampen mot dominanten Amazon.

Allt som är inloggade i ett Google-konto i landet kommer att få se sitt namn och förslag på rekommenderade produkter om de besöker den nya plattformen. Så ja, väldigt mycket Amazon redan där.

Google kommer enligt egen utsaga inte bygga upp egna lager i USA, utan istället hänvisa till ”en handfull utvalda återförsäljare”. Costco och Target namnges och vi kan väl anta att det inte kommer vara särskilt mycket Amazon-rekommendationer. För att bli ännu mer som Amazon kommer vissa varor också att säljas med ”Köp med Google-garanti”-stämpel, vilket ska innebära pengar tillbaka om en utvald återförsäljare inte klarar av att leva upp till sitt leveransåtagande.

Shopping-plattformen bygger på att återförsäljare själva kan ladda upp produkter till Google, snarare än att vänta på indexering. Eller betala för en annons. Med andra ord finns redan stöd för att slå på rekommendationerna för alla handlare som väljer Googles plattform. Och precis det lär hända på sikt. Frågan är bara hur kort sikt vi pratar om.

Google Shopping Platform Launched in the US, Chasing Amazon

In a bid to take on Amazon in the burgeoning e-commerce space, Google has debuted its new shopping platform for the users in the US.

Alibaba öppnar B2B-e-handelsplattform för amerikanska företag

Likt de flesta kinesiska företag har Alibaba nästan uteslutande fokuserat på hemmamarknaden (har man över en miljard människor att spela med så räcker det rätt långt). Satsningarna utanför Kina, åtminstone under egen flagg och inte via samarbeten eller som investerare, har mest handlat om att följa efter de kinesiska turisterna och säkra att Alipay finns tillgänglig som betalningsform på turistdestinationerna.

Alibabas senaste drag har varit att satsa ännu mer på sin gränsöverskridande handel via Tmall Global, men då handlar det fortfarande om att erbjuda utländska varumärken till kinesiska konsumenter. Men Alibaba har förstås större globala ambitioner än så.

I våras inledde företaget ett samarbete med Office Depot i USA. Office Depot fick tillgång till Alibabas onlineplattform och Alibaba å sin sida kunde utnyttja Office Depots butiks- och logistiknätverk i landet. Nu bygger man vidare på det genom att erbjuda små- och medelstora företag att sälja via Alibaba. En ny Amazon-konkurrent i USA, alltså.

Åtminstone om man ser till B2B-sidan, det är nämligen det vi pratar om. Att amerikanska mindre företag nu inte bara kan använda Alibaba.com för att köpa det de behöver från kinesiska leverantörer utan alltså även sälja själva – till andra företag. Företagen som hoppar på Alibaba-dealen får tillgång till ungefär de vanliga verktygen för att sätta upp en egen Alibaba-shop, inklusive CRM och onlinebetalning.

Även Amazon har förstås satsat rätt ordentligt på B2B-området senaste åren och det börjar utgöra en allt större del av intäkterna. Att se vilken del av online-B2B-kakan som Alibaba lyckas kapa åt sig i USA. Särskilt som även Google i dagarna lanserat sin shoppingplattform i landet (visserligen med konsumentfokus, men vi kan nog anta att det inte kommer stanna där).

https://www.alizila.com/alibaba-com-opens-platform-to-us-sellers/

Ebay lanserar eget logistiknätverk

Ebay gör en Amazon. Under nästa år planerar auktionssajten (som allt mer satsar på vanlig försäljning) att dra igång ett eget logistiknätverk för sina ”högvolymförsäljare”. Dessa kommer få tillgång till tjänster som lagerutrymme, packande och skeppande via Ebays tänkta logistiklösning.

Kort sagt: att som säljare outsourca delar av den egna administrationen mot en avgift (antar jag). Vinsten för Ebay, förutom att de som sagt sannolikt lär kunna plocka in avgifter för tjänsterna, kommer kunna erbjuda säkrare och snabbare leveranser. Detta i sin tur ska göra plattformen mer attraktiv att handla – och sälja – via.

EBay Launches Managed Delivery Service, Takes on Amazon Fulfillment

EBay next year will offer high-volume sellers storage, packing and shipping services through logistics partners, making deliveries quicker and easier.

Lululemon lanserar nytt butikskoncept med yogastudio och hälsorestaurang

Jag har tidigare skrivit om att Walmart har börjat öppna andra typer av verksamheter i sina lokaler. För att ge kunder anledning att komma till de fysiska butikerna – och för att stanna kvar när de väl är där (lite samma tänka som techjättarna har online). Walmart är förstås inte ensamma om den här typen av initiativ och nu har de fått sällskap av ännu ett företag: träningsklädesföretaget Lululemon

Lululemon, tja, öppnar en egen galleria.

Det handlar om företagets nya flaggskeppsbutik som förutom själva butiken också kommer ha restaurang med hälsofokus, gym, meditationsutrymme och (förstås) yogastudio. Butiken är alltså på sätt och vis en bonusverksamhet inom ramen för det nya komplexet, även om den kommer att erbjuda varor som bara går att köpa på plats där.

Vi har sett att några fysiska kedjor har börjat minska yta snarare än att stänga ytor. Men ”bonusytan” behåller man fortfarande. För andra slags egna verksamheter, eller för att låta andra kompletterande verksamheter använda ytan.

Även Lululemon skulle förstås kunna bredda sitt erbjudande ytterligare. En coworking-yta känns rätt given i sammanhanget och, tja, varför inte co-living – där båda abonnemangen också skulle kunna innehålla såväl träningskort som mat?

Lululemon’s New Experimental Store Hints at the Future of Retail

Lululemon just built a 20,000-square-foot store in Chicago. Could the company’s experience-driven retail strategy drive revenue growth?

 

Strömmade medier/prenumerationstjänster

Netflix släpper budgetabonnemang i Indien

Som väntat släppte Netflix idag en fjärde abonnemangstyp för den indiska marknaden. Ett lågprisabonnemang bara för mobiler och surfplattor (och bara för en användare). Tidigare hette det att tjänsten skulle lanseras Q3, men det verkar som att Netflix hade svårt att hålla sig, säkert delvis som följd av den senaste, inte jättepositiva, kvartalsrapporten.

Lägsta priset för ett Netflix-abonnemang i Indien är nu alltså under tre dollar (ca 2,88 dollar enligt dagens kurs). Det är däremot fortfarande dyrare än Amazons motsvarighet. Visst, det bygger på att du även är Prime-medlem – men för dem som redan är det är abonnemanget prismässigt fortfarande en sämre affär (Amazon Prime ligger motsvarande en dollar lägre.). Särskilt som Amazons abonnemang har betydligt färre begränsningar än Netflix.

Det innebär alltså att Netflix främsta konkurrensfördel blir innehållet i sig. Ett område som kostnadsmässigt har skenat rejält senaste åren – och där jättekonkurrenterna (som Amazon) har rätt mycket djupare fickor än Netflix.

(Vi kan dessutom anta att det här budgetabonnemanget kommer att dyka upp på rätt många andra marknader. Och jag tror fortfarande att även Netflix kommer att släppa ett annonsfinansierat abonnemang utan prenumerationsavgift.)

Netflix launches mobile-only streaming plan in India for less than $3 per month

Netflix is launching a new low-cost mobile-only streaming plan in India. Priced at less than $3, the new service will be limited to just a single smartphone or tablet at a time

Netflix säkrar rättigheterna till Eurovision Song Contest

Wooookay. Det här var lite otippat. Netflix har senaste året förlorat rättigheterna till såväl Vänner som The Office. Men vad gör väl det när man nu har köpt rättigheterna till 2019 och 2020 års upplagor av… Eurovision Song Contest?

Ja, för de amerikanska abonnenterna, alltså. Och på Netflix-manér pratar vi inte om direktsändning (vilket hade blivit svårt med 2019-upplagan) utom om möjlighet att bingetitta ikapp semifinalerna och finalen som gick av stapeln tidigare i år, samt samma sak nästa år. (Ja, som del i att kratta manegen inför den amerikanska motsvarigheten som ska sändas första gången 2021.)

Vem behöver Marvel eller Star Wars? In your face etc.

https://eurovision.tv/story/eurovision-2019-and-2020-coming-to-netflix-united-states

Tinder på väg att sluta med prenumerationer via Android-appar

Förra året slutade Netflix erbjuda prenumerationer via först sin Android-app och sedan sin iOS-app. Anledningen? Att Netflix tröttnat på Googles och Androids avgifter för alla köp i appar. Det gjorde att Tinder tog över tronen som den icke-spelapp som drar in mest pengar. Och nu är även Tinder på väg med en liknande manöver.

I Tinder-fallet verkar det dock mer handla om att uppmana användare att prenumerera direkt via Tinder istället för via appen snarare än att Tinder helt stryper möjligheten. Men det är sannolikt första steget. Även spelföretag har börjat göra samma sak.

Det betyder förstås potentiellt ett hot mot en hyfsad stor del av Googles och Apples intäkter. Och det som är gemensamt för företagen som nu gör det här är att de alla känner att de har blivit tillräckligt stora och tillräckligt viktiga i sina användares liv att de klarar sig utan att dela med sig av pengar till appbutikerna.

Men sannolikt är en annan anledning till att det här blir allt vanligare nu är att såväl Google som Apple är på gång med egna spelplattformar och videotjänster – med konkurrerande innehåll. På dejtingsidan har ingen av techjättarna dock något liknande att komma med. Men hej. Den luckan är Facebook sugen på att fylla.

Tinder is now bypassing the Play Store on Android to avoid Google’s 30 percent cut

Tinder parent company Match Group has just become the latest high-profile software maker to stiff Google on its 30 percent fee for all Android transactions through the Play Store.

Tinder lanserar funktion som varnar LHBTQ-användare när de besöker potentiellt farliga länder

En lika fantastisk som bedrövlig ny Tinder-funktion. Ett LHBTQ-varningssystem: Traveler alert.

Tanken är att medlemmar som har angett en sexuell preferens eller ett kön som är förbjudet i ett visst land automatiskt får sin profil dold om de besöker det landet. Sedan får man själva välja om man vill att ens profil ska synas ändå. Men även då kommer Tinder dölja informationen i profilen.

Och ja, det bedrövliga är förstås att en sådan här funktion fortfarande behövs 2019.

https://techcrunch.com/2019/07/24/tinder-security-travel-lgbtq/

BMW kommer börja ta ut prenumerationsavgift för Apple CarPlay

Det här är… ett märkligt drag från BMW. Från och med 2019 års modeller kommer företaget ta ut en prenumerationsavgift för Apple CarPlay. 80 dollar per år, eller om man är hardcore-BMW-ägare så kan man även köpa ett livstidsabonnemang för 300 dollar.

Det kommer alltså kosta 80 dollar om året för möjligheten att synka sin iPhone med bilens mediasystem.

Å ena sidan fattar jag BMW. När jag för första gången nyligen blev med bil (från annan tillverkare) så var det en av sakerna jag tittade efter. Något som jag var betydligt mer intresserad av än detaljerade genomgångar av motoreffekt. Siffror från Kina som jag sett visar också att 60 % av alla bilköpare främst väljer bil utifrån uppkopplingsmöjligheter.

Kort sagt har BMW tänkt att det är ett sätt att tjäna mer pengar. På samma sätt som man i alla år tagit ut extra avgift för minsta extragrej. Som annan färg.

Däremot känns det som att BMW har missat hela grejen: möjligheten att kunna synka sin föredragna uppkopplingsplattform med bilen är inte en extrafunktion som köpare vill betala extra för. Det är en konkurrensfördel för biltillverkaren. Ja, eller omvänt: det är en fördel för konkurrenterna om man inte erbjuder den möjligheten. Eller tar betalt för den.

BMW adds an $80 yearly subscription for Apple’s CarPlay

BMW has confirmed it will charge a subscription fee for Apple CarPlay. Drivers of 2019 models and onward will get a year’s access for free, and then have to pay to continue to use the service, which allows owners to sync their iPhone with the car’s infotainment system.

 

IoT – Internet of things

Arbetar Apple på ett eget operativsystem för Siri?

SiriOS – ett eget operativsystem specifikt för Siri? Hade det här varit i början av året hade jag sagt att det var ett rätt orimligt antagande. Nu? Not so much.

Skillnaden är att Apple sedan dess har presenterat iPad OS, alltså ett operativsystem specifikt för iPad. Det innebär att Apples fyra huvudsakliga plattformar har egna operativsystem: iOS, MacOS, Watch OS och iPad OS. Att Apples digitala assistent får ett eget är mot den bakgrunden inte längre lika långsökt.

Det Apple inte har är ett operativ för ungefär alla andra typer av uppkopplade prylar. Det massiva antal enheter där operativvalen är en halv djungel. Siri skulle kunna bli ett sånt – inte minst som majoriteten av dessa sannolikt kommer vara (och är) röststyrda. Och den enhet som kan bli navet? HomePod. Det är inte ens omöjligt att Siri OS skulle kunna bli operativet i Apples bilar/bilmjukvara/vaddetnukanvara. Siri OS istället för Car OS.

Den fördel som ett Siri OS skulle ha över Apples övriga är att det (sannolikt) skulle vara ett rätt headless operativ. Alltså ett som inte har ett fast gränssnitt, utan erbjuder byggklossar och element som låter utvecklare bygga upp det som behövs i alla sammanhang.

Så ja. Appstore. Fast för operativsystem.

’SiriOS’ predicted for 2020 WWDC – here’s what it might be | AppleInsider

Apple should produce a ”SiriOS,” a report into voice recognition and digital assistants by Mangrove Capital Partners suggests, but while the firm is certain the ”voice community” expects it to be revealed by 2020, there is little detail on what it could be.

Google Glass kan hjälpa barn med autism

Det här gillar jag. Googles smarta glasögon, som numer i princip bara är till för företag och inte konsumenter, kan hitta nytt användningsområde som hjälpmedel för autistiska barn. Mer specifikt att hjälpa dessa barn bland annat med att tolka ansiktsuttryck och därmed känslor.

Och, tja, hjälp att tolka ansiktsuttryck skulle inte bara människor med autism behöva hjälp med.

Google Glass May Have an Afterlife as a Device to Teach Autistic Children (Published 2019)

Privacy concerns caused the computerized eyewear to fail with the general public. But researchers believe it could help autistic children learn to recognize emotion and make eye contact.

Huaweis egna operativsystem Hongmeng OS verkar inte vara avsett för mobiler

Jag måste erkänna att jag har lite dålig koll på vad läget är just nu för de olika Huawei-svartlistningar som ett tag stod som spön i backen. Ett förbud som jag dock tror fortfarande kvarstår är att Google har låst Huawei ute från Google Play och Googles appar – vilket i praktiken innebär att Huawei är utestängda från Android som det funkar i dag. Just därför meddelade Huawei för ett tag sedan att man arbetar på en egen version av Android. Fast… det verkar som att det inte är tänkt för mobiler…

Istället verkar det som att Hongmeng OS är framtaget för ”industrial use”. Alltså ett IoT-operativ för industrimiljöer. Man planerar enligt uppgifter inifrån Huawei att fortsätta använda Android för sina mobiler.

Och då… ligger Huawei fortfarande rätt pyrt till. Inte på hemmamarknaden Kina, men i resten av världen är det fortfarande ett problem

Som artikeln konstaterar kan Huawei förstås ha en Android-variant som väntar i kulisserna. Att Google på allvar gav sig in i mobiltillverkningsbranschen gav upphov till lite… fnurror på tråden mellan sökjätten och övriga Android-mobiltillverkare. Och det var som bekant några år sedan, så det är inte orimligt att även Huawei kommit en bit. Men det är ett stort steg att kasta ut Android – även här: skitsvårt utanför Kina.

Huawei’s supposed Android alternative isn’t meant for smartphones

When Huawei trademarked its Hongmeng operating system last month, many assumed it was the long-rumored mobile OS that the company said it could use in place of Android or Windows. But that’s not the case. Catherine Chen, a Huawei board member and senior vice president, told XinhuaNet that Hongmeng wasn’t designed for smartphones.

 

AI – artificiell intelligens/digitala assistenter

Google Assistant blir mindre pratig vid kommandon om att hantera belysning

En sån där miniförbättring som är så självklar när man ser den. Google Assistant kommer föra mindre väsen när du hanterar lampor. Istället för att upprepa kommandot du gett kommer den bekräfta med bara ett pling eller liknande (ja, förutom att du lär märka att det händer i rätt många fall).

I det här fallet handlar det om saker som ofta sker på kvällen när man vill ha saker och ting tysta och stilla. Men det sätter också fingret på ett av de största problemen med hur röstassistenter idag fungerar.

För det mesta läser de tillbaka hela ditt kommando som bekräftelse på att de har gjort något. Vilket förstås tar en stund – och som är rätt långt ifrån hur en mänsklig dialog för det mesta sker. Bekräftelsesteget finns där, men kan ske på betydligt fler sätt. En nickning eller ett ”ja”.

Nu är en utmaning att assistenterna fortfarande är rätt kassa på att förstå allt vi säger och vill, så övertydlighet kan vara. Men ska röststyrning på riktigt bli en naturlig del av våra liv så kommer det behövas betydligt mer mänskliga interaktioner. Och reaktioner.

Googles Duplex-algoritm är ett bra exempel.

https://www.theverge.com/2019/7/24/20708206/google-home-nest-home-hub-light-control-chime-repeat-commands

Amazon AWS får egen chattbot för Slack och Amazon Chime

Och nu får även Amazons molntjänst AWS en egen chattbot. Ska funka med Slack och Amazon Chime, även om den i sin nuvarande betaversion verkar lite funktionstunn. Ska överlag fungera med rätt många av Amazons tjänster och tanken är förstås att den på sikt ska göra det enklare att övervaka och styra olika delar av ens AWS-miljöer direkt från en chattplattform.

Men den egentliga anledningen till att jag delar den här: Amazon Chime? Som verkar vara Amazons motsvarighet till just Slack och Teams (plus annat). Hur kommer det sig att vi pratar så lite om den i alla möjliga Slack-sammanhang? Hur hårt knuten är den till AWS? Hur mycket används den som plattform (är det en Google+?) Nån som har koll?

AWS gets a chatbot | TechCrunch

AWS, Amazon’s cloud computing arm, today announced the beta launch of the AWS Chatbot, a chatty little chap who slides into your Slack and Amazon Chime

 

AR/VR

Amazon släpper Prime Video-app för VR

Amazon tar ett rätt stort VR-steg. Via… Facebook (och Samsung).

Igår lanserades Prime Video för Oculus-headsets och Samsung Gear. Komplett med en dedikerad Prime Video VR-app.

Hela Prime Video-katalogen ska finnas tillgänglig via appen, som ska ge möjlighet att se materialet ”in a virtual theater setting” (och självklart med röstsöksstöd).

Självklart är det här också en fjäder i hatten för främst Facebook. Oculus-hårdvaran har inget egenvärde utan innehåll. Att lägga ännu en strömningstjänst till samlingen, dessutom en av de största. Inte minst som Amazon kan dopa Oculus-efterfrågan genom att erbjuda rabatter för sina Prime-medlemmar.

Amazon Is Bringing Prime Video to Oculus VR Headsets

In addition to the Prime Video catalog, the app will also offer access to select 360-degree titles.

 

Bekvämlighetsekonomin

Uber testar prenumeration som omfattar bildelning, elscootrar och matleveranser

Uber fortsätter bygga ut sitt ekosystem. Och självklart gör man det prenumerationsvägen (det är 2019, trots allt). Uber Pass testas nu i ett antal amerikanska städer.

För 24,99 dollar i månaden får man ”prisskydd” (mot företagets efterfrågansstyrda prissättning) på alla resor, gratis leverans med Uber Eats och gratis resor med Jumps rullande enheter.

Det Uber gör, förutom att knyta användare hårdare till sina tjänster, är dels att lägga in allt man behöver för att färdas i städer och allt man behöver för att få mat i samma abonnemang. Typ.

Nu är det ett test, men vi kan nog utgå från att abonnemang av den här typen nog kommer permanentas. Och Primeas. Alltså fyllas på med ännu fler förmåner. Inte minst fler förmåner som inte har med transport och resor att göra.

Uber tests monthly subscription that combines Eats, rides, bikes and scooters | TechCrunch

Uber is actively testing a monthly subscription pass that combines rides, Eats, bikes and scooters. In this pilot phase, Uber is testing a few different

Uber inleder samarbete med Sun Mobility för att få ut fler elfordon på de indiska vägarna

Ännu ett samarbete för Uber, den här gången i Indien. Det handlar om ett samarbete med Sun Mobility för att få ut fler trehjuliga elfordon på de indiska vägarna.

Mer specifikt är det Uber Technologies som slutit avtalet. Det handlar alltså inte om ”vanliga” Uber utan om den del av företaget som tar fram teknik som kan användas på olika sätt (främst) relaterat till mobilitet. Sun å sin sida sitter på infrastruktur för laddstationer i landet, så tänkt win-win för de båda företagen är att initiativet ska driva affärer till båda företagens verksamheter. Fler billiga elbilar på vägarna betyder fler potentiella Uber-förare, som behöver Suns laddteknik för att kunna hålla bilarna rullande.

En intressant sak med Suns lösning är att den, liksom trehjulingarna, erbjuder ersättningsbatterier. Kort sagt funkar laddstationerna som batterier i stort ofta gör: ta ur batterierna ur prylen och sätt dem på laddning medan du stoppar tillbaka ett laddat batteri. Som artikeln konstaterar ska det göra bilarna i sig billigare att köpa (man köper bilen, men hyr batterierna). Men möjlighet att byta ut hela batteriet gör också att bilarna inte behöver stå still medan de väntar på att laddas.

Målet lär oavsett vara ett koncept som kan rullas ut på alla tillväxtmarknader. För båda företagen.

https://www.livemint.com/companies/news/uber-and-sun-mobilty-come-together-to-deploy-e-three-wheeler-in-india-1563953667519.html

Uber planerar att börja med matkasseleveranser

Siktar Uber på att även börja leverera livsmedel? Klart Uber siktar på att även börja leverera livsmedel. Och det är bekräftade uppgifter, för en gångs skull.

Uber för just nu samtal med ”några stora supermarket-kedjor i Europa” om att börja leverera mat hem till dörren. Med tanke på att bolaget redan sitter på sin Uber Eats, leveranser av färdigmat, så är förstås steget att börja köra hem e-handlade livsmedel till folks hem.

Uber har redan försökt en gång, då i USA i samarbete med Walmart, men det samarbetet överlevde inte ett kvartal. Kanske hoppas man på lite mindre konkurrens och bättre förhållanden i Europa, men det kommer i så fall nog bara bli marginellt mycket lättare.

Däremot är det ytterligare ett steg bort från tjänsten att transportera människor för Uber.

Uber is planning to launch a grocery delivery service in Europe – SiliconANGLE

Uber is planning to launch a grocery delivery service in Europe – SiliconANGLE

Lyft lägger till information om kollektivtrafiken i New York i sin app

Lyft fortsätter lägga till information om kollektivtrafiken i ytterligare en stad: New York. Det betyder att det snart kommer bli möjligt att hålla koll på den informationen direkt i Lyft-appen även där.

Lyft och Uber satsar allt mer på att få in fler transportsätt i appen. Förstås för att man ska använda företagens appar oftare och till mer. Ja, eller krasst talat: inte använda andra appar. Uber har delvis kommit något steg längre i och med att de börjat erbjuda köp av kollektivtrafikbiljetter direkt i i Uber-appen i Denver. Vi lär se mer initiativ.

För trenden är inte bara att mobilitetsdelningstjänsterna lägger till allt fler färdsätt i sina appar eller öppnar för allt fler konkurrerande tjänster i sina plattformar – mobilitetsappar börjar samla allt fler andra tjänster. Uber har redan en egen betalplattform och Uber Eats är på gång med en tjänst som inte ens har med leverans att göra: möjlighet att boka restaurangbord (och maten, på samma gång). Lägg till att Uber börjar erbjuda allt fler shoppingmöjligheter.

Mobilitetsapparna, liksom betalapparna, blir allt mer hubbar i våra uppkopplade liv. Startpunkten för allt fler tjänster.

Sen har förstås samtliga dessa tjänster allt mer ett och samma företag som sin största konkurrent: Google.

Lyft will add NYC subway and bus directions to its app

Lyft is adding New York City subway directions to its app in the latest bid by the ride-hailing industry to make peace with public transportation.

Airbnb gör det lättare för affärsresenärer att boka resor

Airbnb fortsätter sin satsning på Airbnb for work. Företagsrese-Airbnb, alltså. Från och med igår har företagets funktion för att växla sökläge rullats ut globalt. Med andra kan man nu välja att ställa in tjänsten i jobbläge och därmed få resultat anpassat för den här typen av resor.

Förutom att Airbnb satsar allt mer på att personalisera och skräddarsy sitt erbjudande så satsar man också allt mer på olika former av tematisering.

Om man så vill: charter, Airbnbn-stylee.

Airbnb introduces new search tools for business travelers | TechCrunch

The home-sharing giant is making things easier for business travelers with a new work trip toggle

Starbucks utökar leveranssamarbetet med Uber Eats i USA

Det verkar som att Starbucks testsamarbete med Uber Eats fallit båda företagen i smaken: nu utvidgas initiativet till fler städer i USA och Starbucks siktar på att tjänsten ska finnas i hela landet redan i början av nästa år.

Det Starbucks rider på är den trend som är rätt stark i Kina, men som ännu inte kommit lika långt här: att få sitt drickklarakaffe levererat.

Men det riktigt intressanta är att Uber Eats nu blir exklusiv leveranspartner för Starbucksi USA. Och inte bara det: de två företagen kommer även samarbeta kring ”innovation och teknisk integration”. Eftersom dagens lösning är rätt mycket appsilo (det finns olika förmåner beroende på om du beställer via Starbucks eller Uber Eats app) så lär artikelns spekulationer om att gränserna mellan apparna kommer att sandpappras bort vara rätt sannolika.

Det skulle i så fall också göra att Uber Eats i sin tur kommer ett steg närmare det som också blir en allt tydligare trend: leveransappar som starthubbar för allt fler tjänster. Alltså att appar som Uber Eats allt mer blir stället där du gör allting i anslutning till en (mat)beställning. Kanske rentav samla dubbla poäng. Från Uber Eats, för att hålla kvar dig i deras tjänster, och från företaget du väljer, som Starbucks.

Starbucks to expand its delivery program across the US through Uber Eats

Starbucks and Uber Eats will launch an exclusive delivery program that will be available across the US by early 2020. The program piloted in 2018 and is currently available in 11 markets.

 

Och när du ändå är här

Gillar du mina digitala spaningar? Så pass mycket att du till och med skulle kunna visa uppskattning genom att betala en slant? Tryck här för att se hur du gör


Prenumerera på mitt nyhetsbrev

Jag gillar Olas digitala spaningar!

Gillar du det jag gör? Visa gärna din uppskattning genom att donera lite pengar. Det hjälper till att betala för webbhotell och andra kostnader.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *